CZ EN FR

Antikvariát - detail knihy

 - Obsequiale sive Benedictionale, quod agendam appelant secundum ritum  et consuetudinem S. Metropolitanae Pragensis EcclesiaePRODÁNO

Obsequiale sive Benedictionale, quod agendam appelant secundum ritum et consuetudinem S. Metropolitanae Pragensis Ecclesiae

ID: 12945
Místo vydání: Praha
Nakladatel: Michael Peterle
Rok: 1585
Vydání:
Formát:
Počet svazků:
Počet stran: VI-CLX-I listů
Hmotnost: 1.5 Kg
Vazba: dobová kožená
Komentář: Červeno-černý tisk, signatury, stránkové kustody, římské číslování listů tištěné červeně uprostřed horního okraje, plné červeně tištěné iniciály ve volném prostoru zalomené do výše dvou řádků, na foliu )(2 původní dřevořez domácí provenience (snad autorem M. Peterle) s vyobrazením sv. Vojtěcha, sv. Prokopa, císaře Zikmunda, sv. Ludmily a sv. Václava, na jeho rubu v ozdobném ornamentálním rámci znak pražského arcibiskupství, obrysové iniciály v rámu rostlinného dekoru zalomené do výše tří až čtyř řádků, černě tištěná chorální notace s notami vtištěnými pohyblivými typy do červeně tištěné osnovy linkové, různé typy písma, části textu tištěné versálkami.
Chybí titulní list, na prvním listu rkp. provenienční záznam z roku 1709, na listu posledním rkp. záznam v latinském jazyce z 18. století. Dobová renesanční vazba, bukové desky potažené vepřovicí zdobenou slepotiskem, s dvojím ozdobným rámem, v rámu vnějším postavy - křesťanské ctnosti s latinskými nápisy, v rámu vnitřním ornamentální dekor, ve hřbetu čtyři vazy, původní mosazné spony s úchyty a koženými přezkami; vazba ohmataná a místy odřená.
Đruhé vydání "Benedikcionálu" v českých zemích (prvé vyšlo v Praze roku 1496), který se užívá při udílení svátostí (křtu, svatby, pomazání nemocných) a při žehnání nejrůznějšího druhu. Obsahuje tedy texty jednotlivých žehnacích modliteb, litanií i ptomluv a v neposlední řadě i notové záznamy těch částí daného obřadu, které kněz zpíval.
Velmi vzácně se objevující vydání krásného a typograficky náročného bohemikálního tisku ze slavné pražské dílny Peterlovy.
Cena: 50000 Kč