CZ EN

Antikvariát - detail knihy

Rulík, Jan Nepomuk - Der heilige Berg oder: historische Beschreibung des heiligen Berges ob der Stadt Pržibram im Königreich Böhmen mit beygefügten Gebeten.PRODÁNO

Rulík, Jan Nepomuk

Der heilige Berg oder: historische Beschreibung des heiligen Berges ob der Stadt Pržibram im Königreich Böhmen mit beygefügten Gebeten.

ID: 19238
Místo vydání: Příbram
Nakladatel: Prokop Jaroš
Rok: 1804
Vydání: 1.
Formát:
Počet svazků: 1
Počet stran: tit., 96 + front.
Hmotnost: 0.1 Kg
Vazba: dobová kartonová
Ilustrace: Ve front. mědirytina J. Arnolda (rytce v Praze, žáka M. Rentze) s vyobrazením Panny Marie jako panovnice s korunou, po jejímž boku sedí český lev, v horní části zdobné zrcadlo olemované portréty českých zemských patronů a králů, uvnitř zrcadla vyobrazení sošky Panny Marie Svatohorské; v pozadí za panovnicí v pravé polovině Karlův most a chrám sv. Víta, v levé části vyobrazení Svaté Hory. Rytina se vztahuje ke slavnosti, která se uskutečnila 22.6.1732 na Svaté Hoře, kdy byla soška Panny Marie slavnostně korunována a tím se stala Svatá Hora jedním z nejznámějších poutních míst.
Komentář: Německý text gotikou, signatury, stránkové kustody, za tit. listem následuje devět nečíslovaných listů (str. 1-18), od str. 19 arabská paginace stran při vnějším horním okraji, uprostřed horního okraje drobné ozdobné ornamenty, ozdobné linky, v kolofonu údaj o tiskaři a místě tisku (Praha, 1804, dědicové Hrabovské tiskárny skrze faktora Antonína Procházku). - Dobová kartonová vazba potažená škrobovým papíre, ve hřbetu potrhaná, papír zahnědlý, místy drobné skvrny, přídeští a několik stran počmáráno obyčejnou tužkou. - Jan Nepomuk Josef Rulík (20.2.1744 Žleby - 6.3.1812 Praha), prvního vzdělání nabyl v klášteře želivském, pak absolvoval studoval filosofii a absolvoval jesuitský seminář v Praze. Živil se jako zpěvák a hudebník při kostele sv. Štěpána na Karlově, později se stal ředitelem kůru u sv. Ignáce. Roku 1773 jmenován pražským měšťanem, od roku 1774 byl choralistou a houslistou u sv. Víta. Po Krameriově smrti vedl redakci "Vlasteneckých novin". Psal česky a latinsky, překládal z němčiny a latiny.
Souborný katalog knih ČR eviduje dva neúplné ex. v NK ČR, které shodně končí str. 80
Cena: 3000 Kč